Czy warto kupić Timeline?

Jak dobry jesteś w historii?


Czy wiesz, co było pierwsze - proch strzelniczy czy zegar?

Nie mogę powiedzieć, że kiedykolwiek uwielbiałem uczyć się w szkole historii. Ale naprawdę lubię grać w Timeline - zabawną rodzinną grę karcianą o ustawianiu historycznych wydarzeń w ich właściwym miejscu.


  Co było pierwsze: odkrycie wina czy wynalezienie klucza? Czy najpierw pojawiła się historia o Robin Hoodzie czy może szampon? Zawartość pudełka: 109 dwustronnych kart instrukcja  

59,95 zł
Niedostępne
Niedostępne

 Co wynaleziono najpierw: żarówkę czy okulary? Co powstało wcześniej: Empire State Building czy pierwsze wydanie Władcy Pierścieni J.R.R Tolkiena? Alfabet Morse'a powstał przed, czy po wynalezieniu korkociągu?  Zawartość pudełka: 109 dwustronnych kart instrukcja  

59,95 zł
Niedostępne
Niedostępne

  Co odkryto najpierw: Amerykę czy Australię? Co wynaleziono wcześniej: narkozę czy insulinę? Zawartość pudełka: 110 dwustronnych kart instrukcja  

59,95 zł
Niedostępne
Niedostępne

Jak grać w Timeline?

Timeline to prosta gra karciana. Prawidłowo ustal, gdzie każda z Twoich kart będzie umiejscowiona na osi czasu, a wygrasz.

Każdy gracz otrzymuje na początku karty. Na każdej dwustronnej karcie znajduje się wydarzenie historyczne. Może to być wynalazek, odkrycie, słynna praca lub stworzenie i podobne. Z jednej strony jest tylko nazwa i obraz przedmiotu. Po drugiej stronie są te same informacje, ale również rok, w którym przedmiot został wykonany, odkryty lub miał miejsce. Gracze nie widzą strony kart z wydrukowanym rokiem.

Jedna karta jest następnie odwracana na środku stołu, aby pokazać rok. Po kolei gracze wybierają kartę z ręki i wybierają miejsce, w którym według nich powinna się znaleźć na osi czasu.

Gracz umieszcza kartę na osi czasu, a następnie odwraca ją, aby pokazać rok. Jeśli wstawił poprawne, karta pozostaje na miejscu, a następny gracz wykonuje turę. Jeśli karta znajduje się w niewłaściwym miejscu, zostaje odrzucona, a gracz bierze kolejną kartę ze stosu losowań, aby dodać ją do swojej ręki.

Pierwszy gracz, który pozbędzie się wszystkich swoich kart, wygrywa.

Na początku gry wybory są raczej proste. Czy twoja karta była przed czy po wstępnej karcie? Jednak w miarę rozgrywania większej liczby kart opcje stają się bardziej złożone.

W przypadku tak prostej gry uwielbiamy, jak wiele dyskusji generuje ona podczas gry.

Timeline


Czy Timeline jest dla całej rodziny?

Tak! Większość rodziny będzie mogła cieszyć się z Timeline. Oczywiście starsi gracze będą mieli przewagę dlatego, że będą mieli lepszy kontekst w historii i kiedy pojawiały się pewne wydarzenia. Jednak nadal nie ma gwarancji, że rodzice pokonają nastolatków. Gdy dzieci odrabiają lekcje historii, ich wspomnienia mogą być dużo bardziej świeże, niż w przypadku starszego pokolenia.

Ale mimo, że Timeline to gra karciana bardziej pasująca do młodzieży i dorosłych, nie oznacza to, że młodsze dzieci też nie mogą się nią cieszyć. Mogą nie mieć tak dobrej znajomości zdarzeń historycznych, ale może zaciekawić ich samo odgadywanie i dowiadywanie się, jaka była kolejność. Rodzice mogą spojrzeć na Timeline jako grę edukacyjną - aby pomóc swoim dzieciom w tworzeniu ram odniesienia dla wielu wydarzeń historycznych.

Gra jest także ładna i kompaktowa, dzięki czemu można ją łatwo zabrać ze sobą w drogę lub podczas spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Timeline nie jest grą trudną. Nie musisz się martwić ustawieniem czasu lub zapamiętywaniem złożonych reguł. Po prostu rozdaj karty i zacznij zgadywać. A kiedy jedna gra się kończy zobaczysz, że pozostało jeszcze wiele kart, które nie zostały dotknięte, więc dlaczego nie zagrać jeszcze raz?:)

Wydawca gry opublikował również kilka wersji Timeline, które według nas są równie atrakcyjne - Timeline: Nauka i odkrycia i Timeline: Wiedza ogólna. Polecam mieszanie ich wszystkich razem, co urozmaici rozgrywkę i dodatkowo spowoduje, że tytuł szybko się nie znudzi.