Jaka gra planszowa dla 10-latka?Urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, Wielkanoc - jest wiele okazji, podczas których rodzice muszą podjąć decyzję, co kupić na prezent dla swojego dziecka.Wybór nie jest łatwy, dlatego podpowiadamy, jaka gra planszowa sprawdzi się dla 10-latka.

Szalona misja


Gra łączy w sobie elementy tradycyjnej planszówki z komputerową platformówką. Zasady są proste - należy połączyć elementy, zrobić kropki lub narysować trasę pomiędzy punktami. Aby utrudnić zadanie wykonuje się to na folii, polegając jedynie na wyczuciu. Trzeba unikać zagrożeń, a także starać się zgromadzić dodatkowe gwiazdki. Następnie rysunek nakłada się na planszę i sprawdza, jak się udało wykonać zadanie.

W "Szalonej misji" znajdziesz 42 poziomy, w które można grać wielokrotnie, dzięki czemu gra szybko się nie znudzi. Jednocześnie może grać od 2 do 5 graczy.

Szalona misja

Cardline: Marvel


Chyba każdy 10-latek zna przynajmniej niektórych bohaterów z uniwersum Marvela - Iron Man, Logi, Spider-man, Zielony Goblin. Ta gra sprawi, że pozna ich jeszcze lepiej.

Podczas gry każdy z graczy otrzymuje 4 karty i układa je przed sobą tak, aby nie były widoczne cechy postaci. Gracze ustalają, którą z cech będą rozpatrywać. Na środek stołu należy wyłożyć losową kartę z talii. Każdy po kolei zgaduje, jak cecha jego postaci odnosi się do wyłożonej karty - czy jest lepsza, czy gorsza. Jeżeli odpowiedział dobrze - odkłada kartę. W razie pomyłki musi dobrać nową kartę z talii.

Gracze starają się tak odgadywać, aby jak najszybciej pozbyć się wszystkich swoich kart. Z czasem, jak ilość wyłożonych na stole kart wzrasta, gra robi się coraz trudniejsza.

W tę grę może grać jednocześnie od 2 do 8 osób, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w gronie rodzeństwa, jak i podczas "imprezy" z koleżankami i kolegami.

Cardline: Marvel

Dixit


To wyjątkowa gra rodzinna przeznaczona dla 3-6 graczy. Polega ona na tym, aby spośród 6 obrazków wybrać jeden i wymyśleć do niego skojarzenia. Pozostali gracze wybierają ze swoich kart jedną, która według nich najlepiej pasuje do hasła, które opisał "bajarz". Zakryte karty są tasowane, a następnie odkrywane. Gracze, poza bajarzem, w tajemnicy głosują na kartę, która była inspiracją opowiadania. Punkty są przydzielane, jeżeli przynajmniej jeden (ale nie wszyscy!) gracze odgadną poprawną kartę.

W grze Dixit duże znaczenie ma wyobraźnia, umiejętność opowiadania i wymyślania historii, a także odgadywania na podstawie skojarzeń. Jest to doskonała gra dla 10-latka.

Dixit

Wsiąść do Pociągu: Europa


Gra jest idealnym wstępem do trudniejszych planszówek. Polega na układaniu tras, które losuje się z talii. Gracz ma do wyboru - starać się układać trasy krótkie, które dają mało punktów ale przy tym łatwo je zdobyć, czy wybrać trasy dłuższe, lepiej punktowane. Każdy z graczy kolejno może dopierać nowe wagoniki (które służą do ułożenia trasy), zbudować trasę albo dobrać karty z nowymi trasami.

Tą grą zachwycą się nie tylko fani kolei. Czas rozgrywki sprawi, że na długi czas uda się odciągnąć dziecko od komputera czy tabletu.
Wsiąść do Pociągu: Europa