Chusty ludowe stanowią ciekawy dodatek do każdego stroju. Najczęściej kojarzą się z chustami góralskimi, chociaż we wszystkich regionach stanowiły one ważny element kobiecego ubioru. W ofercie szytych przez nas rzeczy znajdują się m.in. chusty łowickie. Kolorowe motywy kwiatowe, jakie są popularne w tym regionie, szczególnie nam się podobają.

 

W stroju łowickim przez lata zachodziły różne modyfikacje - zmieniały się wykorzystywane kolory, kroje i materiały, z których szyto ubrania. Początkowo ubrania były haftowane ręcznie. Tkaniny zaczęto haftować maszynowo w okresie międzywojennym. Najczęstszym motywem na kieckach, zapaskach, chustach i koszulach była róża. Ważnym elementem kultury łowickiej było samodzielne haftowanie przez kobiety swoich ubrań.

 

W regionie łowickim zarówno panny jak i mężatki, nosiły kwadratowe chusty o boku 75 cm. Były one szyte z jedwabiu (jedwabnice), wełny (szalinówki) albo białego płótna. Chusty jedwabne i płócienne były wiązane do tyłu, a wełniane pod brodą.

 

Chusta łowicka to dodatek, który wyróżni każdą dziewczynkę. Chusty nadają się na każdą okazję - do szkoły, na spotkania z koleżankami czy na spacery z rodziną. Można je nosić na głowie i zawiązywać do tyłu lub pod brodą, albo obwiązywać wokół szyi.


Dzôtczi.pl to miejsce, gdzie znajdziesz unikalne, ręcznie robione ubranka i akcesoria dla dzieci. W naszej ofercie znajdziesz czapki, kominy, opaski i spinki zrobione z wysokiej jakości materiałów. Wszystkie rzeczy tworzymy z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Każdy projekt łączy w sobie praktyczny aspekt z niepowtarzalnymi wzorami, dzięki którym Twoje dziecko będzie czuło się wyjątkowe. Nasze czapki dla dzieci to świetny pomysł na prezent dla chłopców i dziewczynek. Odpowiednie nakrycie głowy jest ważne przez cały rok - w zimnych miesiącach chroni przed wychłodzeniem, a latem przed zbyt mocnym działaniem słońca. Dzięki wzorom dopasowanym do gustów naszych pociech będą one chętnie zakładać czapki dla dzieci zawsze, kiedy jest to potrzebne. Sprawdź również nasze kominy dla dziewczynek. Nie tylko ochronią przed wiatrem i chłodem, ale również stanowią świetny dodatek do stroju na każdą okazję.