Chusty ludowe stanowią ciekawy dodatek do każdego stroju. Najczęściej kojarzą się z chustami góralskimi, chociaż we wszystkich regionach stanowiły one ważny element kobiecego ubioru. W ofercie szytych przez nas rzeczy znajdują się m.in. chusty łowickie. Kolorowe motywy kwiatowe, jakie są popularne w tym regionie, szczególnie nam się podobają.

 

W stroju łowickim przez lata zachodziły różne modyfikacje - zmieniały się wykorzystywane kolory, kroje i materiały, z których szyto ubrania. Początkowo ubrania były haftowane ręcznie. Tkaniny zaczęto haftować maszynowo w okresie międzywojennym. Najczęstszym motywem na kieckach, zapaskach, chustach i koszulach była róża. Ważnym elementem kultury łowickiej było samodzielne haftowanie przez kobiety swoich ubrań.

 

W regionie łowickim zarówno panny jak i mężatki, nosiły kwadratowe chusty o boku 75 cm. Były one szyte z jedwabiu (jedwabnice), wełny (szalinówki) albo białego płótna. Chusty jedwabne i płócienne były wiązane do tyłu, a wełniane pod brodą.

 

Chusta łowicka to dodatek, który wyróżni każdą dziewczynkę. Chusty nadają się na każdą okazję - do szkoły, na spotkania z koleżankami czy na spacery z rodziną. Można je nosić na głowie i zawiązywać do tyłu lub pod brodą, albo obwiązywać wokół szyi.