Życie ze zwierzętami a bezpieczeństwo dziecka

Osoby, które doczekały się dziecka, często mają już w domu psa lub kota. Jest to normalne i nie należy się na zapas obawiać o wspólne życie. Są duże szanse, że wszystko będzie się układać, a zwierzę i Twoje dziecko staną się przyjaciółmi. Warto jednak trochę się do tego przygotować. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Wskazówki dla właścicieli psów

Naucz psa, aby samodzielnie nie podchodził do dziecka. Możesz zacząć od założenia bramki dla niemowląt lub trzymania psa w innym pomieszczeniu, za zamkniętymi drzwiami. Dzięki temu pies nauczy się, że nie ma swobodnego wstępu do pokoju dziecka. Z czasem możesz pozwolić psu na pobyt w pokoju, kiedy Ty w nim jesteś.

Przedstaw psu inne dzieci. Jeżeli do tej pory pies nie miał kontaktu z dziećmi, ostrożnie wprowadzaj je do jego życia. Podczas spacerów pozwól pogłaskać dzieciom psa, wychodzić z nim (oczywiście na smyczy i w kagańcu) w miejsca, gdzie można spotkać dzieci, na przykład w okolice placu zabaw. Dzięki temu będzie mniej skłonny do niepokoju w momencie, kiedy dziecko będzie w jego pobliżu.

Upewnij się, że jest dobrze wyszkolony. Zachowanie dziecka nie jest przewidywalne, więc pies musi umieć zachować się w jego obecności. Pies będzie spokojnieszy, jeżeli zostanie poddany zabiegowi kastracji..

Wskazówki dla właścicieli kotów

Niektóre z powyższych punktów dotyczą również kotów, poza tym że trudniej kota wyszkolić do tego, aby nie wchodził samodzielnie do pokoju dziecka. Z łatwością pokonują zabezpieczenia takie jak bramki czy łóżeczka dziecięce. Jeżeli do tej pory kot spał z Tobą w jednym pokoju, a teraz będzie w nim dziecko - kot powinien się przeprowadzić do innego pomieszczenia.

Zarówno w przypadku psów, jak i kotów, należy pamiętać o tym, aby miski z ich żywnością i wodą były trzymane z dala od dziecka. Małe dzieci ciekawi wszystko dookoła, a do tego uwielbiają brać rzeczy do buzi. Mogą one nie tylko zrobić bałagan czy najeść się z miski zwierzęcia, ale też spowodować swoją ciekawością, że zwierzę będzie bardziej zazdrosne i przez to skore do agresji.

Dziecko i zwierzę to dobre połączenie w każdym domu. Należy jednak być czujnym do momentu, aż zapanuje pomiędzy nimi dobra relacja.


Dzôtczi.pl to miejsce, gdzie znajdziesz unikalne, ręcznie robione ubranka i akcesoria dla dzieci. W naszej ofercie znajdziesz czapki, kominy, opaski i spinki zrobione z wysokiej jakości materiałów. Wszystkie rzeczy tworzymy z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Każdy projekt łączy w sobie praktyczny aspekt z niepowtarzalnymi wzorami, dzięki którym Twoje dziecko będzie czuło się wyjątkowe. Nasze czapki dla dzieci to świetny pomysł na prezent dla chłopców i dziewczynek. Odpowiednie nakrycie głowy jest ważne przez cały rok - w zimnych miesiącach chroni przed wychłodzeniem, a latem przed zbyt mocnym działaniem słońca. Dzięki wzorom dopasowanym do gustów naszych pociech będą one chętnie zakładać czapki dla dzieci zawsze, kiedy jest to potrzebne. Sprawdź również nasze kominy dla dziewczynek. Nie tylko ochronią przed wiatrem i chłodem, ale również stanowią świetny dodatek do stroju na każdą okazję.