Życie ze zwierzętami a bezpieczeństwo dziecka

Osoby, które doczekały się dziecka, często mają już w domu psa lub kota. Jest to normalne i nie należy się na zapas obawiać o wspólne życie. Są duże szanse, że wszystko będzie się układać, a zwierzę i Twoje dziecko staną się przyjaciółmi. Warto jednak trochę się do tego przygotować. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Wskazówki dla właścicieli psów

Naucz psa, aby samodzielnie nie podchodził do dziecka. Możesz zacząć od założenia bramki dla niemowląt lub trzymania psa w innym pomieszczeniu, za zamkniętymi drzwiami. Dzięki temu pies nauczy się, że nie ma swobodnego wstępu do pokoju dziecka. Z czasem możesz pozwolić psu na pobyt w pokoju, kiedy Ty w nim jesteś.

Przedstaw psu inne dzieci. Jeżeli do tej pory pies nie miał kontaktu z dziećmi, ostrożnie wprowadzaj je do jego życia. Podczas spacerów pozwól pogłaskać dzieciom psa, wychodzić z nim (oczywiście na smyczy i w kagańcu) w miejsca, gdzie można spotkać dzieci, na przykład w okolice placu zabaw. Dzięki temu będzie mniej skłonny do niepokoju w momencie, kiedy dziecko będzie w jego pobliżu.

Upewnij się, że jest dobrze wyszkolony. Zachowanie dziecka nie jest przewidywalne, więc pies musi umieć zachować się w jego obecności. Pies będzie spokojnieszy, jeżeli zostanie poddany zabiegowi kastracji..

Wskazówki dla właścicieli kotów

Niektóre z powyższych punktów dotyczą również kotów, poza tym że trudniej kota wyszkolić do tego, aby nie wchodził samodzielnie do pokoju dziecka. Z łatwością pokonują zabezpieczenia takie jak bramki czy łóżeczka dziecięce. Jeżeli do tej pory kot spał z Tobą w jednym pokoju, a teraz będzie w nim dziecko - kot powinien się przeprowadzić do innego pomieszczenia.

Zarówno w przypadku psów, jak i kotów, należy pamiętać o tym, aby miski z ich żywnością i wodą były trzymane z dala od dziecka. Małe dzieci ciekawi wszystko dookoła, a do tego uwielbiają brać rzeczy do buzi. Mogą one nie tylko zrobić bałagan czy najeść się z miski zwierzęcia, ale też spowodować swoją ciekawością, że zwierzę będzie bardziej zazdrosne i przez to skore do agresji.

Dziecko i zwierzę to dobre połączenie w każdym domu. Należy jednak być czujnym do momentu, aż zapanuje pomiędzy nimi dobra relacja.