Czas wrócić do feudalnej Japonii. Jego majestat cesarz Japonii otrzymał właśnie od króla chińskiego dar w postaci rzadkiego niedźwiedzia panda. Jego wysokość powierzyła ci opiekę nad tym zwierzęciem i kultywowanie bambusowych ogrodów, w których mieszka. Takie założenie kryje się za Takenoko, nagradzaną grą projektantki Antoine Bauza (7 Cudów Świata, Ghost Stories). Gracze muszą pracować, aby uprawiać ogrody i różne gatunki bambusa, jednocześnie utrzymując głodną pandę. Czy Takenoko ma to, czego potrzeba, by być prezentem do kolekcji gier? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się!
Takenoko to pięknie wyglądająca gra dla 2-4 graczy. Gra trwa około 45 minut i okazało się, że Takenoko można grać równie dobrze z dowolną ilością graczy.

Omówienie gry

Jak wspomniano wcześniej, gracze są odpowiedzialni za kultywowanie bambusowego ogrodu i opiekę nad królewską pandą. Podczas tur gracze będą budować działki ogrodowe, uprawiać bambus, karmić pandę, nawadniać ziemię i dobierać karty celów. Gracze rzucają kośćmi mety na początku swojej tury, co zapewnia losową korzyść dla gracza, prawdopodobnie zapewniając im więcej akcji. Gracze używają swoich 2 akcji na turę, aby osiągnąć konkretne cele na swoich kartach celów. Gdy gracz spełni warunki na karcie celu, może zagrać je, aby zdobyć punkty zwycięstwa. Po zagraniu wystarczającej liczby kart gra kończy się.

Elementy gry

Takenoko wygląda niesamowicie. Pierwszą rzeczą, która skłoniła mnie do zakupu gry, były jej niesamowite elementy. Rzadko zdarza się, że gra może konkurować z produkcją Fantasy Flight Games w dziedzinie komponentów.

Takenoko zawiera szereg sześciokątnych kafelków (z których każda jest oryginalnie ilustrowana bambusową sceną ogrodową), 3 różne kolory drewnianych sztalug, drewnianych talii kart i 2 malowane miniatury: panda i ogrodnik.
Wszystkie karty, kafelki, a nawet książeczka z zasadami są wspaniałe do obejrzenia dzięki dobrze wykonanej, tematycznej sztuce. Mówiąc o regulaminie, zaczyna się od strony zabawnych paneli komicznych i pomaga ustawić temat gry.
Bambusowe kawałki są malowane w jednym z 3 różnych kolorów i tworzą blokadę, która zostanie zbudowana podczas gry. Oglądanie ogrodu uprawianego w 3D podczas grania jest niesamowicie satysfakcjonujące. Zarówno panda, jak i ogrodnik są wyrzeźbione z plastiku i ręcznie malowane.

Jeśli jesteś graczem, który kocha pięknie wyglądające elementy, zakochasz się w Takenoko. Asmodee wykonał pierwszorzędną robotę w tworzeniu gry.

Jak grać w Takenoko

Wiemy, że gra wygląda dobrze, ale jak właściwie grać? Zasady są dość łatwe do nauczenia. Kafelek stawu jest umieszczony na środku stołu z figurkami pandy i ogrodnika. Następnie każdy gracz otrzymuje mata do zabawy, aby śledzić swoje działania i 2 znaczniki akcji. Każdy gracz losuje jeden z 3 różnych literówek kart zwycięstwa.
Tura graczy jest podzielony na 2 części:
1. Rzuć kość pogodową
2. Wykonaj 2 czynności

Kość pogody da graczowi określone bonusowe akcje w zależności od tego, co zostało wyrzucone. Mogą to być dodatkowe działania, rosnące bambusy, przenoszenie pandy i tak dalej. Wszystkie są pozytywne dla gracza i pomagają utrzymać różnorodność i ciekawość gry. Czuję, że niektóre są lepsze od innych, ale żaden nie jest bezużyteczny. A ponieważ jedna ze stron to “wybierz własną”, masz co najmniej 33,3% szans na uzyskanie pożądanego rezultatu.
Gdy kość pogody zostanie rozstrzygnięta, gracz otrzymuje 2 akcje w swojej turze, z których każda musi być inna. Działania te mogą polegać na: umieszczeniu kafelka działki ogrodowej, zebraniu żetonu nawadniania, użyciu ogrodnika, przeniesieniu pandy lub dobraniu karty celu. Gracze zaznaczają swoje działania na macie do zabawy, używając ich z drewnianymi dyskami.

Głównym celem tych działań jest próba wypełnienia kart celów gracza. Istnieją 3 różne typy kart celów: Plotkowe cele (umieszczanie kafli w niektórych konfiguracjach), cele Panda (sprawienie, że panda zjada określone kolory bambusa) i cele ogrodnika (sprawienie, że ogrodnik wyhoduje określony bambus na określoną wysokość).
Zakończone cele są rozgrywane przed graczami w swojej turze. Po odtworzeniu wymaganej liczby gra się kończy. Gracz z największą ilością punktów zwycięża.

Takenoko jest naprawdę łatwa do nauczenia się i zabawy. Po rundzie lub dwóch w grze działania stają się bardzo intuicyjne. Ikony i obrazy używane na macie do zabawy są jasne i dobrze przemyślane. Gra toczy się dość szybko, ponieważ gracz może wykonać tylko 2 akcje w swojej turze, więc czas przestoju jest zwykle minimalny. I właśnie to pomaga uczynić grę tak dostępną. Wszystko w grze odbywa się w bardzo logiczny sposób. Bambusowe działki ogrodowe muszą najpierw zejść na dół. Wówczas bambus potrzebuje wody i ogrodnika, a panda musi poczekać, aż bambus zacznie jeść. Wszystko ma sens, co pomaga obniżyć krzywą uczenia się. Można z łatwością zrozumieć temat (który jest zabawny sam w sobie) i co należy zrobić w swojej turze.

Takenoko ma poczucie harmonii w grze. Trzy różne typy kart celów będą się wzajemnie odgrywać. Jeden gracz może skoncentrować się na karcie fabularnej, a kafelek, który odtwarza, pomoże graczowi skoncentrować się na karcie ogrodnika. Z kolei bambus, który wyrasta z tego kafelka, może pomóc graczowi skupić się na karcie pandy. To tworzy ładną równowagę, w której wszyscy mogą jednocześnie pracować razem i przeciwko sobie nawzajem. Wszystkie trzy cele gry współpracują ze sobą.

Trochę wojny między ogrodnikiem a pandą. Ogrodnik buduje, a panda niszczy. Jest to inny sposób, w jaki gracz może realizować cele innego gracza. Możesz spędzić sporo czasu na uprawianiu zielonego bambusa, tylko po to, by zapiąć pandę i zjeść. Pomaga to utrzymać równowagę gry, w której jedna strategia nie może dominować w grze. Każda z pozostałych akcji gracza może wpłynąć na to, co planujesz wykonać w swojej turze. To właśnie ta równowaga sprawia, że ​​Takenoko jest świetną grą.

Jest kilku krytyków gry, którzy uważają, że za dużo w niej zależy od szczęścia. Jeśli wybierzesz właściwe karty celów, możesz łatwo osiągnąć cel. Osobiście nigdy nie uważaliśmy tego za problem. Cele były dość dobrze zrównoważone w stosunku do siebie w zależności od ich trudności. Upływ i przepływ gry oznaczał, że ludzie nadal musieli korzystać z akcji, aby uzyskać kompletne karty celów.

Ale szczerze mówiąc, moją ulubioną częścią gry jest obserwowanie rosnącego ogrodu. Jest jasny, żywy i przyjemny do oglądania. Uwielbiam, ponieważ powoli rozszerza się z jednego stawu do wielopoziomowego ogrodu o różnym stopniu wysokości bambusa. Nie ma zbyt wielu gier euro z takimi przyjemnymi komponentami. Fajnie jest grać w tak mocno tematyczną grę i dobrze pasującą do reguł. To kolejna rzecz, którą lubię w Takenoko. Motyw i gra są doskonale ze sobą powiązane. Wiele razy gry euro są krytykowane za wklejenie tematu (Dominion, Lords of Waterdeep). Jednak w Takenoko zarówno motyw, jak i gra pasują do siebie idealnie. Zmień jedną i masz zupełnie inną grę.
Jako lekka gra euro, jest wiele do pokochania w Takenoko. Gra jest prosta, lekka i bardzo dostępna. Łączy ładną mieszankę zarówno szczęścia, jak i strategii, aby zapewnić przyjemne wrażenia z gry.

Podsumowanie

Myślę, że to sprawiedliwe powiedzieć, że projektant Antoine Bauza ma kolejny hit z Takenoko. Stworzył jedną z moich ulubionych gier w postaci 7 Cudów Świata i myślę, że wykonał niesamowitą robotę z Takenoko. Jeśli szukam lekkiej gry w euro, prawdopodobnie będzie to moje nowe przejście do gry.

Pomiędzy fantastycznymi komponentami, łatwymi do opanowania zasadami i szybkim czasem gry, Takenoko to gra, która może zostać wydana dla każdej grupy siedzącej przy stole. Niektóre osoby mogły zostać wyłączone przez brak głębi w tej grze, ale nigdy nie stanowiło to problemu dla nas. Czasami lekka gra jest po prostu tym, na co masz ochotę. Przy takich okazjach Takenoko powinno znajdować się wysoko na twojej liście.

Takenoko łączy przyjemną kombinację zabawy, doskonałych komponentów, świetnego motywu i elastycznych stylów gry w wielokrotnie nagradzaną grę. Gra doskonale się skaluje od 2 graczy do 4 graczy, dzięki czemu możesz cieszyć się nią równie dobrze, gdy jesteście tylko we dwoje. Chociaż nie będzie to gra, w której będziesz grał w kółko, próbując odkryć nowe strategie, to sprawia, że ​​gra jest zabawna i przyjemna, którą można grać prawie z każdym.

Zalety:
• Niesamowicie wyglądające elementy
• Świetna równowaga gry
• Łatwe do nauczenia się zasady
• Szybki czas gry
• Skaluje się od 2 do 4 graczy bez utraty jakości

Minusy:
• Szczęście może odgrywać pewną rolę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *