15. sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pochodzenie święta wynika z przeświadczenia, że Maryja nie umarła lecz została zabrana do nieba. Święto to jest znane w Polsce także jako Święto Matki Boskiej Zielnej. W Polsce oraz w części europejskich krajów Matka Boska Wniebowzięta jest czczona jako patronka ziemi i roślinności.

Podczas mszy świętych odprawianych tego dnia błogosławi się wiązanki kwiatów. Dawniej wierzono, że poświęcony bukiet ma lecznicze właściwości. Po powrocie z kościoła bukiet był zostawiany na kilka dni na polu, aby przyniósł szczęście podczas kolejnych zbiorów. Po tym był brany do domu, gdzie okadzano nim pomieszczenia i odkładano w widocznym miejscu, aby działała moc bukietu. Przechowywano go przez cały rok, aby chronił dom i jego mieszkańców od chorób i nieszczęść. Wierzono też, że zioła z bukietu miały moc leczenia ludzi i zwierząt.

Święto jest obecnie obchodzone bardzo uroczyście. Szczególnie świętuje się je w Kalwarii Zebrzydowskiej, na Jasnej Górze oraz w Ludźmierzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *