Strój ludowy, dziś zakładany przede wszystkim z okazji wyjątkowych świąt oraz uroczystości, jest ważnym elementem kultury ludowej i dziedzictwa kulturowego związanego z polską wsią.

Każdy region może się pochwalić własnym strojem ludowym, który (podobnie jak cały region) ma własną historię, a w swych dziejach często podlegał wielu zmianom. W każdym regionie wyodrębnić można zwykły i dość skromny strój codzienny oraz bardziej reprezentacyjny strój odświętny. Dla poszczególnych regionów dziś największe znaczenie mają właśnie stroje odświętne. Strój ten nie tylko podkreślał wyjątkowe cechy danego regonu, ale jednocześnie określał pozycję swego właściciela w miejscowej społeczności. Świadczył nie tylko o jego roli, ale także o jego zamożności. Zazwyczaj strój świąteczny był bardzo kosztowny, zaś jego wykończenie było efektem ciężkiej i misternej pracy wielu osób. Są regiony, w których stroje ludowe są zdobione pięknymi haftami (np. piękne hafty spotkać można wśród Lachów Sądeckich). O strój świąteczny dbano wyjątkowo, starannie wybierano miejsce jego przechowywania, starając się zachować go jak najdłużej w dobrym stanie.

Dziś stroje ludowe zobaczyć można coraz rzadziej. Zazwyczaj można je podziwiać podczas imprez folklorystycznych oraz w niektórych regionach Polski podczas ważnych świąt kościelnych lub uroczystości rodzinnych (np. na Podhalu i Żywiecczyźnie).

Komentarzy: 2 do “Strój ludowy i jego znaczenie”

    1. Niestety, w zasadzie tylko przy okazji festiwali, koncertów, dożynek i innych świąt. Raczej nikt już nie chodzi w takim stroju na co dzień – no, może górale na Krupówkach:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *