Zespół Rokiczanka podbił serca już wielu osób, nie tylko tych którzy na co dzień pasjonują się muzyką i kulturą ludową. Piękne dziewczyny w ludowych strojach, skoczne melodie, barwne teledyski – to wszystko sprawiło, że piosenki zespołu z miejscowości Rokitno poznała cała Polska.

Rokiczanka – lubelskie korzenie

Początki zespołu sięgają 2001 roku. Od tego czasu wykonuje on tradycyjne piosenki ludowe. Znajdziemy wśród nich m.in. te z regionu lubelskiego, skąd pochodzą muzycy. Regionalnym tekstom i melodiom zespół nadał nowoczesne brzmienie. Tutaj warto wspomnieć choćby “W moim ogródecku” . Piosenka, która do tej pory była znana głównie w regionie lubelskim i wśród zespołów z innych zakątków kraju, które w swoim repertuarze mają tańce lubelskie, obecnie na oficjalnym kanale Rokiczanki na Youtube ma już ponad 12 milionów wyświetleń.

Dyskografia

Pierwsza płyta zespołu ukazała się dopiero po 10 latach jego działalności. W 2011 r. światło dzienne ujrzała płyta “W moim ogródecku“, na której znalazło się 9 utworów. Została ona słusznie doceniona – krążek został nominowany do tytułu “folkowej płyty roku” w plebiscycie Wirtualne Gęśle.

Po pierwszym sukcesie Rokiczanka nie spoczęła na laurach. W 2014 roku wydała “Muzyczne przygody”, a 2 lata później ukazała się płyta “Oj, zagraj mi muzyko!”.

Teledyski

Na początku wspomniałem o teledyskach jako wyjątkowym atucie Rokiczanki. Są one bardzo dobrze dopracowane i tworzą spójną całość z muzyką, jaką zespół wykonuje. Teledysk do utworu “Lipka” powstał latem i jesienią 2013 rok. Zdjęcia powstawały m.in. na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej, które udostępniło muzykom wnętrza chałup, rekwizyty i zwierzęta.

Bez teledysków z pewnością ciężko byłoby Rokiczance zdobyć taką popularność.

Marzenie zespołu

Na stronie internetowej Rokiczanka zdradza swoje marzenie:

“Naszym największym marzeniem jest, aby dzięki naszej muzyce ludowość i polska tradycja na stałe zagościła w Waszych sercach…”

Śledząc poczynania Rokiczanki na polskiej scenie muzycznej mogę z całą pewnością stwierdzić, że zespół jest na dobrej drodze, aby to marzenie zrealizować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *