Barwne motywy sztuki ludowej cieszą się coraz większą popularnością, choć trudno jeszcze mówić o ich powszechności. Dzięki temu z jednej strony znajdziemy wiele sklepów, w których zaopatrzymy się w różne ubrania i przedmioty we wzory folklorystyczne, z drugiej – nadal kupowanie dodatków folkowych może zapewnić nam sporą dawkę unikalności i oryginalności w codziennym wyglądzie lub wystroju mieszkania. Na jakich rzeczach znajdziemy motywy folkowe?

 

Modne ubrania z folkowymi akcentamichusta łowicka

Kolorowe tkaniny i kwiatowe wzory są częstymi elementami strojów z różnych regionów Polski. Różnorodność wzorów sprawia, że w zasadzie każdy element naszego ubrania może być inspirowany strojami ludowymi. Szczególnym upodobaniem projektantów cieszą się stroje kobiece. Najchętniej stylizowane są dodatki do ubrań – opaski, czapki, chusty, paski do spodni.

Wyjątkowo na szyi każdej kobiety wyglądają chusty łowickie. Pasują one zarówno do codziennego stroju do pracy czy na spotkania ze znajomymi, jak i do bardziej oficjalnych okazji. Kwiaty na chustach dodają charakteru sukienkom, bluzkom i spodniom w stonowanych kolorach.

Jednak wzory folkowe są wykorzystywane nie tylko w dodatkach, ale również w podstawowych elementach stroju. Znajdziemy m.in. spódniczki w kwiaty łowickie, spodnie, koszulki i t-shirty.

 

Wnętrza domów na ludowo

Styl folklorystyczny potrafi dodać wiele uroku i energii do wnętrz naszych mieszkań i domów. Ważne jest, aby zachować umiar w aranżacji pomieszczeń. Łącząc nowoczesny design z elementami sztuki ludowej możemy osiągnąć ciekawy efekt, który zachwyci naszych znajomych.

Wzory kwiatowe bardzo dobrze sprawdzają się na tkaninach, jakie mamy w pomieszczeniach. Folklorystyczne motywy można wykorzystać do bogatego ozdobienia okien. Zasłony w kwiaty dobrze jest połączyć z delikatnymi, koronkowymi firanami. Taka aranżacja sprawi, że każde pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie przytulnego.

Zdobienia inspirowane kaszubskimi, łowickimi lub góralskimi haftami mogą urozmaicić aranżację sypialni. Możemy się zaopatrzyć m.in. w pościel w stylu folklorystycznym albo dekoracyjne narzuty. W zależności, czy chcemy rozjaśnić pomieszczenie, czy nadać mu bardziej kameralnego charakteru, możemy wybrać zdobienia odpowiednio na jasnym lub ciemnym tle. W sypialni najlepiej sprawdzą się elementy w kolorach wyciszających, takie jak zielenie, róże i błękity.

 

Motywy folkowe na rzeczach codziennego użytku

sztuka ludowa

Na Kaszubach, szczególnie w domach starszych osób, znajdziemy często całe zastawy stołowe zdobione w tradycyjne, kaszubskie kwiaty. Talerze i kubki w tym motywie wyglądają szczególnie oryginalnie. Nierzadko spotkamy się również z dużymi wazonami we wzory inspirowane kaszubskim haftem. Pełnią one funkcję praktyczną, ale również są często wykorzystywane do dekoracji pomieszczeń.

W motywy folkowe zdobione są również inne rzeczy codziennego użytku – długopisy, piórniki, zegary, szkatułki, torby materiałowe na zakupy.

Zastosowanie sztuki ludowej do zdobienia rzeczy, które otaczają nas na co dzień, jest szerokie i ogranicza je w zasadzie tylko wyobraźnia projektantów.

A Wy w swoich domach i szafach macie rzeczy inspirowane folklorem?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *