„Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” to nazwa kolejnego już Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który odbędzie w dniach 25-29 lipca 2018 r. w Brusach oraz okolicznych miejscowościach: Chojnicach, Konarzynach, Kościerzynie, Skorzewie, Wdzydzach oraz we Wielu. Ta odbywająca się od ponad 20 lat impreza co roku ściąga tłumy widzów chcących obejrzeć występy amatorskich zespołów folklorystycznych z Polski oraz, przede wszystkim, innych krajów ze wszystkich kontynentów.

W tym roku kaszubski region odwiedzą zespoły z Beninu, Białorusi, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Turcji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny. Nie zabraknie też lokalnych zespołów. Na scenie będziemy mogli obejrzeć Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna z Kościerzyny, Kaszuby z Wiela i Karsina, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej Kaszuby z Chojnic, Zespół Pieśni i Tańca Bławatki z Chojnic, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Kaszëbe z Chojnic, Zespół Folklorystyczny Kaszubskie Nuty z Nowego Klincza, oraz Kaszubski Zespół Folklorystyczny Krëbane, Dzôtczi, Purtki, Gwiżdże, Krebanulczi i Małe Krebanulczi z Brus.

Źródło: Facebook

Rozpoczęcie festiwalu odbędzie się we Wielu 25 lipca o godzinie 19:00. Zespoły przejdą ulicami miejscowości do sceny przy jeziorze, na której odbędzie się koncert inauguracyjny. W kolejnych dniach zaproszone zespoły będą prezentowały swoje repertuary na kilku scenach w różnych miejscowościach.

Festiwalowym występom będzie towarzyszyć szereg imprez, m.in. koncert Szymona Chodynieckiego i De Mono (27.07.2018 r.) oraz jarmark zaborski (29.07.2018 r.).

Zakończenie festiwalu tradycyjnie nastąpi w Brusach – o godzinie 18:00 goście wezmą udział w ekumenicznej Mszy Świętej, następnie korowód uczestników przemaszeruje na plac przy Zespole Szkół, gdzie odbędzie się koncert finałowy.

Poznajmy bliżej festiwalowych gości:

Rosja:
Zespół National Folk Dance “ROSSIYANE” to jeden z najbardziej znanych zespołów Rosji. Powstał w 1984 roku. W repertuarze zespół posiada różne rosyjskie kompozycje taneczne z różnych regionów tego kraju.

Meksyk:
Zespół Folklorystyczny Compañía Titular de Danza Folklórica z Universidad Autónoma de Nuevo León z Meksyku założony został w 2010 roku przez studentów uczelni wyższych, którzy z wielkim zaangażowaniem pokazują i upowszechniają meksykańskie bogactwo folkloru w kraju i poza nim.

Macedonia:
Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Stobi” z Gradsko z Macedonii istnieje 20 lat. Od tego czasu rozpowszechnia w Europie i na świecie macedoński folklor i tradycję. Zespół uczestniczył we wielu festiwalach w Macedonii, a także na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rumunii, Francji, Niemczech, Turcji, Serbii i Bułgarii.

Turcja:
Zespół “Efem Genclik ve Spor Kulubu” działa przy Europejskim Klubie Młodzieży i Sportu w Izmirze na zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego Turcji. Zespół powstał w 1974 roku a głównym celem zespołu jest zachowanie i utrwalanie obyczajów, tradycji, tańców, muzyki i strojów. Kolejnym celem zespołu jest promowanie kultury ludowej na terenie Turcji jak i poza jej granicami.

Niemcy:
„Trachtengruppe Lindhorst” to zespół folklorystyczny z Niemiec z miejscowości Lindhorst, który został założony w 1936 roku. Działalność zespołu to dbanie o ludowe regionalne stroje z Dolnej Saksonii, pielęgnacja zwyczajów, w szczególności zwyczajów podczas uroczystości weselnych oraz nauka i upowszechnianie tańców ludowych. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. takie tradycyjne tańce jak: taniec chłopski, taniec gospodarza, półksiężyc, polka młyn, skrzydła wiatraka.

Białoruś:
Zespół pieśni i tańca “Brześcianka” powstał w 1968 roku. Skład zespołu to orkiestra, chór i grupa taneczna, której występy pokazują życie i kulturę rodzimej Białorusi. Zespół występował na scenach Odessy, Rygi, Kowna, Batumi, Kazania i innych większych i mniejszych miast byłego Związku Radzieckiego, a także we wielu innych krajach.

Bośnia i Hercegowina:
Zespół Folklorystyczny ”Saobracajac” swoją siedzibę ma w Sarajewie. Zespół jest laureatem wielu konkursów, przeglądów i festiwali, w tym trzech międzynarodowych. “Saobracajac” w swoim repertuarze posiada pieśni, tańce i muzykę z trzech państw: Bośni, Serbii i Chorwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *