Oberek jest tańcem szybkim i wymagającym dłuższej nauki, niż kroki w innych tańcach narodowych.

Fundacja „Czas Tradycji” stworzyła internetowy kanał wideo TaniecTradycyjny.pl, który można oglądać na platformie youtube.com. Na kanale zostały umieszczone serie krótkich filmów instruktażowych służących poznaniu polskich tańców tradycyjnych i umożliwiających nauczenie się ich.

Tańce są przedstawione w ich popularnych formach oraz w odmianach regionalnych.

Instrukcje Piotra Zgorzelskiego od 20 lat zajmującego się polskim tradycyjnym tańcem i muzyką zostały dostosowane do szerokiego grona odbiorców. Lekcje mogą być pomocne zarówno dla profesjonalnych tancerzy, jak i amatorów w różnym wieku. Przygotowane filmy mogą stać się ciekawym urozmaiceniem zajęć lekcyjnych, narzędziem przydatnym dla animatorów kultury i inspiracją dla organizatorów różnego rodzaju imprez.

Tancerze biorący udział w projekcie nauczyli się tańca w sposób tradycyjny pod okiem mistrzów, a także korzystając z archiwalnych zapisów filmowych. Jest to zupełnie inny sposób nabywania umiejętności niż praktykowany w zespołach pieśni i tańca.

Filmy powstały w 2013 roku w ramach pilotażowego projektu „WWW Taniec Tradycyjny”, który został sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *