14.10.2017 r. odbędzie się  II Turniej Tańców Polskich “O Złoty Kłos Lisiecki”. Pary taneczne będą rywalizować w Hali sportowo – widowiskowej przy Zespole Szkół w Liszkach im. św. Jana Kantego.

Turniej Tańców Polskich „O Złoty Kłos Lisiecki” organizowany jest po raz drugi. Jednak sama gmina już po raz siódmy będzie gościć najlepsze pary taneczne trenujące w klubach, zespołach tanecznych, domach kultury, szkołach podstawowych i przedszkolach, znajdujących się na terenie Województwa Małopolskiego i całej Polski.

Organizatorzy zapraszają zarówno zaawansowanych, jak i początkujących tancerzy, będą bowiem utworzone kategorie:

debiuty (kat. 4-6 lat (2011- 2013), przedszkolaki, kat. I debiut – 7 – 9 lat (2008-2010) , kat. II debiut – 10 – 12 la t(2005-2007), kat. III debiut – 13 – 15 lat (2002-2004).

 

Honorowy Patronat nad turniejem objęli:

Paweł Miś – Wójt Gminy Liszki
Józef Krzyworzeka – Starosta Krakowski
Zespół Pieśni i Tańca “Śląsk” im. Stanisława Hadyny

 

Liczymy na miłe spotkanie w roztańczonymi i radosnym gronie, ludzi kochających tańce polskie.

 

Kierownikiem artystycznym Turnieju jest Anna Kruczek.

 

Na poniższym filmiku zobaczycie relację z ubiegłorocznej edycji turnieju:

 

O turniejach tańców polskich w formie towarzyskiej

W 1994 roku w polskim nieprofesjonalnym ruchu artystycznym pojawiło się nowe zjawisko. Zaczęły być organizowane imprezy, na których pary taneczne w kilku kategoriach wiekowych prezentują swoje umiejętności w tańcach polskich.

Formuła konkursu zdobyła popularność wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy licznie biorą udział w turniejach.

Pary rywalizują w tańcach polskich – tych, które w przeszłości zyskały popularność na terenie całego kraju i były tańczone przez różne warstwy społeczne, dzięki czemu zyskały miano polskich tańców narodowych.

Na parkiecie prezentowany jest krakowiak i polonez, które swoje początki mają w XV i XVI wieku, nieco młodszy mazur, jak również najmłodsze tańce – kujawiak i oberek. Dwa ostatnie zyskały popularność dopiero z końcem XIX wieku.

Każdego roku odbywa się kilkanaście turniejów tańców polskich w formie towarzyskiej, organizowanych przez zespoły folklorystyczne oraz miasta i gminy na terenie całego kraju. Najdłuższą tradycję posiadają turnieje organizowane m.in. w Puławach, Wieliszewie, Olsztynie, Siemiatyczach oraz Malborku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *