Hopak jest narodowym tańcem ukraińskim. Występuje najczęściej jako samodzielny koncert tańczony przez amatorskie i profesjonalne ukraińskie zespoły taneczne, a także innych wykonawców ludowych tańców.

Etymologia

Nazwa hopak pochodzi od czasownika hopaty, co oznacza “skakać”, a także wykrzyknik! (Ukraiński: гоп), który można wypowiedzieć podczas skoku jako wyraz zaskoczenia lub zdziwienia.

Historia

Hopak początkowo rozwijał się jako taniec towarzyski Kozak i był tańczony na ziemiach dzisiejszej Ukrainy, począwszy od XVI wieku. Wykonawcami byli młodzi, hałaśliwi najemnicy, a nie profesjonalni tancerze; w związku z tym wykonywane czynności taneczne miały charakter głównie improwizacyjny, odzwierciedlając poczucie męstwa, bohaterstwa, szybkości i siły wykonawców. Pokazane kroki obejmowały wiele skoków akrobatycznych. Często walki z pola bitwy był odtwarzane w pantomimie, z prawdziwymi mieczami, lancami lub innym uzbrojeniem. Tańce te nie były związane z określonymi rytmami, a tancerze mogli zmieniać tempo w dowolnym momencie. Taki uroczysty taniec różnił się znacznie od starszych tańców rytualnych, takich jak Khorovod, który wcześniej był dominującą choreografią na ziemiach ruskich.

Kroki tańca

Współczesny Hopak to taniec, który sprawia wrażenie pełnego improwizacji. Większość z pozornie improwizowanych partii to tancerze solo, zwykle męscy, wykonujący akrobatyczne wyczyny pod względem wizualnym i technicznym. Należą do nich skoki i obroty, i są zwykle główną atrakcją występu. Reszta tańca obejmuje wiele ruchów wykonywanych jednocześnie, zwłaszcza przez tancerki.

Ze względu na szybkość i energię potrzebną do wykonania udanego Hopaka, taniec ten jest zwykle wykonywany na końcu programu. Podobnie jak w wielu ukraińskich tańcach, tancerze, a zwłaszcza kobiety, nie przestają się ruszać aż do końca tańca.

Muzyka Hopaka

Muzyka do Hopaka nie jest standaryzowana przez tempo lub melodię. Taniec ma wywoływać poczucie improwizacji, więc tempo muzyki zmienia się z segmentu na segment, pozwalając tancerzom się wyróżnić. Melodie utworów Hop, moyi hrechanyky i Vid Kyiva do Lubny można znaleźć w wielu wersjach Hopaka.

Wielu kompozytorów skomponowało Hopaka w ramach opery lub baletu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *