W poprzednim wpisie mogliście poznać diabelskie skrzypce. Dziś przyszła kolej na kolejny instrument, który dawniej służył do celów obrzędowych, a obecnie zwykle towarzyszy kapelom i zespołom kaszubskich. Oto burczybas.

Burczybas

Burczybas, nazywany też bębnem pocieranym, jest zbudowany z beczułki, z drewnianym i skórzanym denkiem. Wyróżniamy dwa rodzaje burczybasów:

  • włosowy – do jednego denka przymocowane jest końskie włosie. Dźwięk wydaje się poprzez pociąganie włosia zwilżonymi dłoniami.
  • łańcuchowy – do denka przymocowane jest metalowe kółko z przewleczonym przez nie łańcuchem, który pociąga się naprzemiennie za oba końce.

Zazwyczaj burczybas obsługują dwie osoby – jedna trzyma instrument, a druga pociąga za włosie lub łańcuchy. Muzykom towarzyszy bëlnô dzéwczã z dzbankiem wody, dbająca o to, aby nawilżać dłonie grajka.

Podczas koncertów kaszubskich zespołów możemy czasem oglądać popisową grę na burczybasie. Jednym ze sposobów zaprezentowania swoich umiejętności przed publicznością jest postawienie instrumentu na podłodze, stanięcie na nim i pociąganie za włosie w rytm melodii wygrywanej przez kapelę.

Jak brzmi burczybas? Możecie posłuchać na poniższym filmiku:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *