Książkę Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur na potrzeby niniejszej recenzji przekazało wydawnictwo Znak.


Kiedy wydawnictwo Znak Emotikon zwróciło się do mnie z propozycją zrecenzowania książki „Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”, poczułem się zaintrygowany. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie przesłana przykładowa “rozkładówka” z książki, na której jeden z tytułowych bohaterów – Bolek – przymierza łowicką kieckę:)

Jednocześnie miałem obawy o to, czy zdołam wystarczająco obiektywnie odnieść się do tego tytułu. I nie dlatego, że mógłbym czuć się zobowiązanym z racji otrzymania darmowego egzemplarza (który zresztą niedługo trafi do kogoś innego – ale o tym na końcu), lecz dlatego, że każda inicjatywa przyczyniająca się do promocji kultury ludowej i naszych polskich tradycji jest dla mnie ważna i godna zainteresowania nią szerokiego grona odbiorców. Czy warto zatem sięgnąć po tę książkę?

“Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”

Na początek garść suchych informacji:

Tytuł: Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur
Autor: Dorota Majkowska-Szajer
Ilustracje: Sara Szewczyk
Wydawnictwo: Znak emotikon
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 64
Pierwsze wydanie: 2018-07-16
Format: 205x285mm
Oprawa twarda
Cena katalogowa: 34,90 zł

Bolek i Lolek to bohaterowie jednego z najpopularniejszych polskich seriali animowanych dla dzieci. Któż z nas nie oglądał ich przygód, nierzadko jeszcze na czarno-białym ekranie telewizora? W latach 1974–1980 ukazało się kilkanaście książek z ich udziałem. Po wielu latach przerwy, w 2011 roku zostało zapoczątkowane przez wydawnictwo Znak Emotikon wydawanie kolejnych książek z przygodami dwójki chłopców.

“Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” rozpoczyna się od przedstawienia sobotniego dnia, w czasie którego tytułowi bohaterowie szukają dla siebie zajęcia. Nagle Bolek odnajduje w swojej szufladzie mapę z zaznaczonymi miejscami w całej Polsce oraz numerem telefonu. Jak się okazuje, mapę przygotował dziadek chłopców, aby wybrali się w prawie roczną podróż, w czasie której odkryją wiele ciekawostek z polskiej tradycji.

Podróż z Bolkiem i Lolkiem

Wyprawa po Polsce rozpoczyna się w powiecie bolesławieckim, gdzie Bolek i Lolek mają okazję spróbować bałkańskiej pity. Na kolejnych kartach poznajemy różnorodne święta, regionalne tradycje, lokalne przysmaki, elementy sztuki ludowej. W sumie razem z bohaterami książki odwiedzamy 30 różnych lokalizacji – od Warszawy i Krakowa, po Mikstat i Spycimierz.

Każde z odwiedzanych miejsc zostało przedstawione na dwóch stronach. Wypełnione są one na całości kolorowym obrazkiem przedstawiającym miejsce, w którym znajdują się bohaterowie oraz posiadają ramkę z dialogami opisującymi dany temat, na przykład malowanie na szkle w podhalańskiej izbie czy obiad na Górnym Śląsku.

“Polska jest piękna i różnorodna. Poznaj ją z Bolkiem i Lolkiem!”

Powyższy cytat pochodzi z okładki książki i w pełni oddaje to, co znajdziemy w środku. Dużą zaletą tego tytułu jest to, że obok znanych elementów polskiej tradycji, jak Lajkonik, kurpiowskie wycinanki, koronki koniakowskie, zostały przedstawione rzeczy mało znane, często przede wszystkim wśród lokalnych społeczności danego regionu. Kto z Was byłby w stanie powiedzieć co to są śmiergusty, redyk, kybyny, Święto Bambrów czy gandżabur? Cóż, lasu rąk nie widzę:)

Taka formuła książki sprawia, że jest ona wartościowa nie tylko dla dzieci, ale również dorośli mogą po nią sięgnąć z zaciekawieniem, dowiadując się nowych rzeczy o różnych regionach Polski.

Przeczytaj raz… i zacznij od początku

Główny zarzut, jaki można postawić książce “Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”, to zbyt krótkie opisy poszczególnych miejsc. Są one na tyle zwięzłe, że po przeczytaniu czułem pewien niedosyt. Jestem jednak świadomy, że nie należę do grupy docelowej, do której kierowana jest ta książka. Taka forma może się jednak świetnie sprawdzić podczas czytania dzieciom, które mniejszą ilość informacji na raz mogą łatwiej przyswoić i zapamiętać.

Kiedy przekartkujemy ostatnią stronę z myślą, że to już koniec przygody, czeka na nas mała niespodzianka przygotowana przez wydawcę – ponad 20 zadań, polegających przede wszystkim na dokładnym przyjrzeniu się obrazkom z książki i poszukaniu określonych elementów. Myślę, że każde dziecko, samodzielnie lub wspólnie z rodzicami, chętnie podejmie się wyzwań i spróbuje odpowiedzieć na wszystkie pytania. Przyznam, że jest to świetny sposób na zwiększenie “żywotności” książki, a także utrwalenie informacji, jakie zostały przedstawione na jej kartach.

Czy warto sięgnąć po tę książkę?

Odpowiadając na pytanie, które zadałem na początku – z czystym sumieniem stwierdzam, że warto. Polska kultura została tu przedstawiona w prosty, ciekawy i nieszablonowy sposób. Biorąc pod uwagę, że dzieci coraz wcześniej wchodzą w cyfrowy świat i często nie interesują się lokalnym folklorem, lektura tej książki może stanowić atrakcyjną lekcję patriotyzmu. Do tego dość krótkie przedstawienie poszczególnych miejsc może być zachętą do tego, aby sięgnąć po więcej informacji z innych źródeł, a także stać się bodżcem do tego, aby zaplanować z rodziną podróż krajoznawczą po Polsce i polskiej kulturze. Do czego bardzo zachęcam.

Na koniec niespodzianka

Wspomniałem, że egzemplarz książki otrzymany od wydawnictwa Znak trafi niedługo w inne ręce. Czyje? Tego nie wiem:) Jeszcze w tym tygodniu na blogu pojawi się mały konkurs, w którym będzie do wygrania m.in. książka “Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”. Zachęcam do zaglądania tutaj oraz śledzenia nas na Facebooku – https://www.facebook.com/DzotcziPL/

Do uzdrzeni!

Bartosz Sprengel
właściciel sklepu dzôtczi.pl

1 komentarz do ““Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”, czyli bajkowa podróż po Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *