Nie ma wielu gier planszowych, które skalują się zarówno przy 2, jak i 7 graczach, nie tracąc przy tym na jakości rozgrywki i wydłużenia czasu jednej partii. Wśród wyjątków jest gra 7 Cudów Świata. Łączy ona dobrą mechanikę z łatwymi do opanowania zasadami i szybkim czasem gry. Nawet w maksymalną ilość osób można w nią zagrać w mniej niż 45 minut, co jest rzadkością w grach planszowych. Łatwe do opanowania zasady gry sprawiają, że jest ona dostępna zarówno dla doświadczonych graczy, jak i dla nowicjuszy. Co takiego w 7 Cudach Świata sprawia, że ​​warto spędzać czas przy stole?

Omówienie gry 7 Cudów Świata

7 Cudów Świata to gra karciana dla 2-7 graczy, w której czas jednej rozgrywki wynosi około 45 minut. Zadaniem graczy jest budowanie swojej cywilizacji przez serię 3 wieków (rund). Twoja cywilizacja jest budowana poprzez granie kart w każdej rundzie do twojego obszaru gry. Karty obejmują budynki produkcyjne (pozwalające na zaopatrywanie się w późniejsze karty) i budynki akcji specjalnych.

Tym, co sprawia, że ​​7 Cudów Świata jest wyjątkowe, jest to, jak działa zarządzanie ręką. W każdej rundzie każdy gracz zagrywa jedną kartę jednocześnie, a następnie przekazuje resztę swojej ręki graczowi po jego prawej lub lewej stronie (w zależności od wieku). Zgadza się, musisz wybrać jedną dostępną kartę, a następnie przekazać resztę. Tak więc w grze dla 7 graczy możesz wybrać tylko 1 kartę z danej ręki. To naprawdę zgrabna mechanika, która zmusza cię do zrównoważenia karty, którą chcesz zagrać, z kartami, do których nie chcesz dać dostępu przeciwnikowi. W miarę postępu rund gracze będą pracować nad zdobyciem punktów zwycięstwa, ostatecznym celem gry. Pod koniec trzeciego wieku wygrywa gracz, który ma najwięcej punktów zwycięstwa.

Elementy

Jak w większości gier karcianych, nie ma zbyt wiele elementów. Najważniejszą rzeczą w pudełku 7 Cudów są stosy dobrze ilustrowanych kart. Każda ma nazwę, koszt, symbol i efekt. Karty są funkcjonalne i dobrze zaprojektowane.

Do gry dołączono także wiele tekturowych kartonów, a także dwustronne plansze graczy, z których każda przedstawia inny cud. Cuda są różne i będą wymagać od ciebie, abyś nieco dopasował swoją strategię. Niektóre zapewniają darmowe karty, podczas gdy inne mogą być bardziej skoncentrowane na budynkach naukowych.

Jak grać w 7 Cudów Świata?

Każdy gracz w 7 Cudach otrzymuje inną starożytną cywilizację do kontrolowania. Jak wspomniano wcześniej, każda z nich jest wyjątkowa, dlatego zaleca się dostosowanie strategii gry do tej konkretnej cywilizacji. Chociaż jest to opcjonalne, większość graczy będzie budować cud podczas gry, ponieważ zapewniają one zarówno punkty zwycięstwa i namacalne korzyści. Tablice z cudami również zaczynają się od jednego zasobu, do którego gracz będzie miał dostęp podczas gry. Następnie gracze zbierają 3 monety i otwierają rękę 7 kart.

Po rozpoczęciu gry każdy gracz wybiera kartę, którą chce zagrać z ręki, a jednocześnie odkrywa ją, umieszczając ją w swoim obszarze gry. Niektóre karty mają koszt, za który płacisz, mając dostęp do odpowiednich zasobów w swoim obszarze gry. Nie musisz wydawać zasobu, po prostu go wyprodukuj. Jeśli więc karta kosztuje 1 rudę, potrzebujesz jedynie dostępu do karty w swoim obszarze gry, który produkuje rudę.

Jednym z obszarów interakcji gracza jest zakup zasobów od sąsiadów (graczy siedzących bezpośrednio obok ciebie po obu stronach). Zasoby kosztują 2 monety na zasób, a gracz nie może odmówić sprzedaży. Kupowanie zasobu nie powstrzymuje gracza będącego właścicielem gry od jego użycia w tej turze, daje tylko dostęp do niego.

Gdy każdy gracz zagrał i zapłaci za wybraną kartę, wszystkie ręce są przekazywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (w zależności od wieku). Następnie podnosisz nowe karty i wybierasz kolejne do zagrania. Powtarza się to tak długo, aż każdy gracz ma tylko 2 karty w ręku. W tym momencie każdy gracz wybiera jedną z dwóch ostatnich do zagrania, odrzuca drugą, a wiek się kończy.

Gdy wejdziesz w 2. i 3. wiek, karty będą nie tylko potężniejsze, ale będą wymagały więcej zasobów. Jednym ze sposobów obejścia wysokich kosztów jest użycie łańcucha. Niektóre wcześniejsze karty mogą tworzyć nowe karty za darmo. Każda karta wymienia zarówno to, co można zbudować za darmo, jak i to, jak można ją zbudować za darmo. To świetna mechanika, która pomaga zaplanować kolejne rundy. Wreszcie, jeśli gracz nie może (lub nie chce) zagrać karty, może sprzedać (wyrzucić) kartę za 3 monety.

W zależności od wieku gracze sprawdzają wynik wojskowy i rozdają żetony punktów zwycięstwa. Wojskowe opiera się na ilu strukturach wojskowych zbudowałeś w porównaniu do twoich bezpośrednich sąsiadów. Przegrany traci jeden punkt zwycięstwa, a zwycięzca otrzymuje dodatnie PZ – 1, 3 lub 5 w zależności od obecnego wieku. Po ustaleniu, gracze rozdają nowe karty kart na następny wiek. Po ukończeniu 3 wieku gra kończy się, a końcowe wyniki są rejestrowane. Gracz z największą liczbą punktów zwycięstwa jest wygranym.

Doświadczenie z gry

Gra w 7 Cudów jest uroczo prosta, ale różnorodność kart sprawia, że ​​poziom strategii jest bardzo głęboki. Istnieją różne typy budynków produkujących surowce, budynki punktów zwycięstwa, karty, które wpływają na twoich sąsiadów, oraz wysokie budynki naukowe. Z ograniczoną ilością kart, które możesz grać podczas gry, 7 cudów wymaga strategii, która jest zarówno elastyczna, jak i świadoma tego, co robią Twoi sąsiedzi.

I to jest klucz z 7 cudami, aby być adaptacyjnym w swojej strategii. Szybkim sposobem na zgubienie jest skopiowanie tego, co robią inni gracze. Ponieważ karty są przekazywane dookoła, możesz założyć, że twoi sąsiedzi spróbują odmówić Ci kart, których oczywiście potrzebujesz. Dlatego gracz musi być elastyczny.

Oprócz tego, że gracze muszą być elastyczni, 7 cudów pomaga również zachować ciekawość dzięki interakcji między kartami. Uwielbiam, jak niektóre wczesne budynki mogą budować późniejsze budynki za darmo. Łańcuchy też nie zawsze są całkowicie oczywiste, czasem budowanie nauki doprowadzi do budynku wojskowego w dalszej części gry. Te darmowe budynki mogą być bogami wysyłanymi do późna w grze, gdy kosztowne są wysokie koszty budowy każdego budynku.

Kolejną rzeczą, o którą chodzi w grze 7 Cudów Świata jest to, że gra trwa około 45 minut (lub mniej). Większość czasu, w którym gramy, dostaniemy co najmniej 2 rozgrywki z rzędu. Konfiguracja jest dość szybka, a gdy wszyscy gracze dobrze poznają, zasady, to zrób turniej. Między grami gracze mogą również zmienić swoje cuda, aby nowa gra była świeża i inna. Jeśli kupiłeś dodatek, będziesz miał wiele opcji wyboru gracza w każdej grze. Pomaga to dodać wartość powtórzenia.

Gdybym miał wymienić wady 7 CŚ, byłaby to ogromna zależność od symboli. Każda karta ma na sobie symbol, a czasem nie są one najbardziej intuicyjne. Myślę, że dodaje trochę do krzywej uczenia się, aby odszyfrować je wszystkie, szczególnie jeśli nie grasz często. To nie jest duży problem, ale sprawi, że gracze po raz pierwszy będą mieli więcej problemów.

Ale szczerze, to moje jedyne narzekanie na temat gry. 7 cudów prowadzi głęboką strategię bez zbyt skomplikowanych reguł. Jedną z moich ulubionych części gry jest to, że skaluje się płynnie od 2-7 graczy. W przypadku 2 nie jest idealnie (potrzebujesz fikcyjnego miasta), 3+ to idealny zakres. Większość gier wydłuża czas gry, gdy dodasz więcej graczy. Ponieważ wszystkie tury odbywają się jednocześnie, to nie jest problem. Gra trwa około 30-45 minut, niezależnie od tego, czy masz 4 graczy, czy 7. Gra pozostaje zrównoważona w zależności od liczby graczy. Nie ma zbyt wielu gier, które mogłyby pochwalić się tymi wyróżnieniami.

Podsumowanie

Jest to jedna z moich ulubionych 5 najpopularniejszych gier. Rzadko zdarza się, że mogę znaleźć grę, w którą może zagrać 7 graczy, bez potrzeby poświęcania na rozgrywkę 4 godzin lub więcej. Unikalna mechanika gry w grze 7 Cudów Świata również sprawia, że ​​wracam po więcej. Uwielbiam pomysł podania ręki po każdym zagraniu, ponieważ dodaje trochę emocji do w każdej rundzie.

Do tej pory pojawiły się również 2 rozszerzenia gry. Pierwszym z nich było 7 cudów: liderzy. Ta ekspansja dodała kartę lidera do każdej cywilizacji.

Drugą i niedawno wydaną ekspansją jest 7 Cudów Świata: Miasta. To rozszerzenie było natychmiastowym hitem w mojej kolekcji. Dodano nową grupę kart, która płynnie weszła do gry podstawowej. Nowe karty wymagają jedynie drobnego wyjaśnienia, aby zrozumieć i wprowadzić kilka nowych (ale łatwych do zrozumienia) mechanizmów gry.

Wersja dla dwóch graczy 7 Cudów Świata również działa poprawnie. Wymaga to nieco więcej pracy nad częścią graczy, więc rzadko gramy w 2 graczy, ale miło jest wrócić, jeśli naprawdę mi zależy na grze. Jeśli szukasz lekkiej gry euro, aby wypróbować, gorąco polecam 7 cudów. Strategia, czas gry i unikalna mechanika sprawiają, że idealnie pasuje do każdego spotkania przy stole. Jest także przyjazna dla graczy, więc tworzy fantastyczną grę na wejście.

Ostateczny wynik: 5 gwiazdek – wyjątkowa i zabawna gra, która jest inna za każdym razem

Zalety:
• Szybki czas gry
• Unikalna gra
• Idealne skalowanie od 2 do 7 graczy
• Bardzo wysoka regrywalność

Wady:
• Lekki problem z uczeniem się symboli przez nowych graczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *